Quantcast
regionals 2013
2013 REGIONAL CONTEST RESULTS

The first place team from each Host site is eligible to compete at Nationals. We salute ALL the teams that participate in our contests, and thank you all for your time, energy and creativity in the Rube Spirit!

COLLEGE

Purdue University, West Lafayette, IN 
1st Place - ASME (American Society of Mechanical Engineers)
2nd Place - PSPE/SHPE (Purdue Society of Professional Engineers and the Society of Hispanic Professional Engineers)
3rd Place - AET (Association of Electrical Technologists)

University of Texas/Austin, TX
1st Place - IEEE
2nd Place - Theta Tau
3rd Place - ASME

University of Toledo, Toledo, OH
1st Place - Future Engineers of UWBC, UW Barron County

Penn State, University Park, PA
1st Place - American Society of Mechanical Engineers (University Park campus chapter)
2nd Place - American Society of Mechanical Engineers (Harrisburg campus chapter)
3rd Place - Engineering Leadership Society
People’s Choice - American Society of Mechanical Engineers (Harrisburg campus chapter)

HIGH SCHOOL

University of Illinois, Urbana, IL
1st Place -  Rube Goldberg's Study, Cornerstone Christian Homeschooler's
2nd Place - The Victims of Henry's Law, Maine West High School
3rd Place - The Avenger's, Mt. Zion High School

Argonne National Laboratory, Argonne, IL
1st Place -  Team 1, Hoffman Estates High School
2nd Place - Team 1, Maine South High School
3rd Place - Team 2, Maine South High School

University of Wisconsin-Stout/Technology Education Program
Menomonie WI
1st Place -  Tom & Jerry, Kimberly High School
2nd Place - Trollers, Bayfield High School
3rd Place - Deaf Trojan Engineers, Minnesota State Academy for the Deaf

Cradle of Aviation Museum, Garden City, NY
1st Place -  Lab Rats, Wantagh High School
2nd Place - Christmas, Wantagh High School
3rd Place - Big Bang, Riverhead High School

Center of Science and Industry (COSI), Columbus, OH
1st Place -  Spartans, Homestead High School
2nd Place - Stars, Centennial High School
3rd Place - Tiger STEM, East High School

Red Bud High School, Red Bud, IL
1st Place -  Red Bud Physics, Red Bud High School
2nd Place - Circus, Waterloo High School
3rd Place - Team II Shenanigans Revenge, Sparta High School

Wisconsin High School - STEM Forward, Milwaukee, WI
1st Place -  Craig Engineering Club, Craig High School
2nd Place - Waunakee Physics II, Waunakee High School
3rd Place - Team 100% ICE, Antigo High School

Prosser Career Academy, Chicago, IL
1st Place - Sparticles, Jones College Prep
2nd Place - Breaking Lab,Reavis High School
3rd Place - Redwings, Benet Academy

Purdue University, West Lafayette, IN
1st Place - Anderson Team, Anderson High School
2nd Place - Eastbrook Physics, Eastbrook High School
3rd Place - Kouts Rube Team, Kouts High School

UConn Engineering Ambassadors Host Site, Storrs, CT
1st Place - SHS Applied Science Club, Staples High School
2nd Place - Junkyard Gaels Team #2, Shelton High School
3rd Place - Grasso Tech, Ella T Grasso Technical High School

St. Agnes Academy, Houston, TX
1st Place - Rug Rats, St Agnes
2nd Place - Great Minds, Church Point High School
3rd Place - Rube in Wonderland, St. Agnes

Jac-Cen-Del, Osgood, IN
1st Place - A Real Rube Goldberg Operation, Jac-Cen-Del High School
2nd Place - The Engineering Academy
3rd Place - Team 2, Milan High School 

Cedar Hill High, Cedar Hill, TX
1st Place - Bulldogs, Howe High School

Minerva High School, Minerva, OH 
1st Place - Team Swag, Minerva High School
2nd Place - R.G. Dragesters, R.G. Drage Technical School
3rd Place - The Kracken Crushers, Minerva High School

Minnesota State University, Mankato, MN
1st Place - Adventures of Nemo, Southland High
2nd Place - Team Green Machine, St. Clair High
3rd Place - The Toy Box Hammer, Lincoln High 
4th Place - The Makeshift Musicians, Spirit Lake High
5th Place - Spirit of Rube, Southwest Minnesota Christian High
Team that Traveled the Farthest - Carlton High
Team that Used the Most Duct Tape - Spirit Lake High 
“What Was That?” Award - Prague-Ites, New Prague

Waterford High School, Waterford, CA 
1st Place - Depp Steppers, Waterford
2nd Place - The Fellowship, Waterford
3rd Place - The Conquistadors, Waterford